Activities for this section:
Choosing an operation
In the section where we introduced the idea of operations and structure, we began with the following problem.
We then discussed in our section on addition and subtraction why this problem could be solved with addition. But we would like to also discuss why we wouldn’t solve this problem with any other operation.
Notice that we put multiplication and division together in the same category when we asked the previous questions. Since we defined division as the opposite of multiplication, we use the same groups and objects structure for both operations, but we ask a different question depending on whether we have multiplication, how many in each group division, or how many groups division. In other words, when you are faced with an unfamiliar story problem, a good first question to ask is: are there any natural ways to make equal groups here? If so, start looking for what would make sense as one group or one object, then decide which of the three pieces (groups, objects per group, or total objects) you have and which you are trying to find. If the problem does not have any natural ways to make groups, then start drawing a picture to represent the objects in the story and see whether you are combining these objects or taking some away in order to solve it.
Mackenzie is at a farmer’s market stall where they sell spices by the gram. She is looking at one particular spice which costs per gram. How many grams could Mackenzie buy with ?
Let’s identify which operation would be most helpful for solving this problem and then write an expression for the solution.
The first thing we want to consider is whether this problem has any sense of grouping that could be helpful for solving the problem.
Now that we know the units in this problem fit the definition of multiplication, we can look at the numbers in the problem to see whether we are looking at multiplication or division. The is the number of dollars per gram, or the number of groups the number of objects in one group the total objects . The is the total amount Mackenzie will spend, or the number of groups the number of objects in one group the total objects . The question is asking us how many grams can be purchased, which would be the number of groups the number of objects in one group the total objects . We can then place all of this information into our definition of multiplication.
As a final note, some story problems can be correctly solved with more than one operation, so sometimes there is not one right answer for which operation we should use. And as children get older and word problems get more in depth, sometimes problems will have multiple stages that require different operations at each stage. However, when kids learn the strategy of looking for structure and comparing with other problems they have successfully solved in the past, they are building problem-solving strategies that will benefit them well beyond the mathematics classroom. After all, that’s what we want our standards for mathematical practice to really do: help build successful lifetime problem solvers.
2025-10-15 17:02:50